Cossacks 3 - ako ho vnímate?

Discussion in 'Zóna pro fanoušky' started by Molnija1985, Sep 21, 2016.

1. Molnija1985

Molnija1985 New Member

O hre som sa dozvedel prakticky pár dní pred jej oficiálnym vydaním. To hovorí o dvoch veciach, za prvé že nie som fanatický nadšenec sérií Cossacks a za druhé o nie moc dobrom marketingu projektu. Pravda je, že hraním predchádzajúcich dielov kozákov som strávil pomerne dosť času, ale neradím sa medzi skalných fanúšikov tejto hry. Aj keď uznávam predchádzajúce diely Kozákov rozhodne nepatria k zlým RTS stratégiám. Poďme sa teraz ale pozrieť ako je to so súčasnými kozákmi.

Akonáhle som sa o hre dozvedel, tak som začal študovať oficiálne devlogy z ukrajinského štúdia. Žiaľ oficiálnych informácii bolo len veľmi málo a boli dosť strohé, to bola prvá vec ktorá ma dosť zarazila. Z toho dôvodu som začal trochu pochybovať o sile celého projektu a začal ma v tom utvrdzovať aj fakt opätovne založenia štúdia, ktoré už zaniklo. Osobne si myslím, že štúdio sa nevydalo dobrou cestou marketingu a mali ísť skôr cestou donatovania projektu širokej komunity. Hra v podstate vznikla za necelé dva roky, čo na tento projekt nie je až také zlé časové obdobie.

Včera 20.09.2016 o 20:22 prvý krát sa dala hra kúpiť a následne stiahnuť. Pôvodne sa mala dať hra kúpiť a stiahnuť už o tretej hodine, ale predpokladám, že sa vyskytli technické problémy alebo problémy s deployom a chlapci z ukrajiny mali plné ruky práce. Stovky netrpezlivých hráčov čakalo a klikalo na tlačidlo F5 ako o závod. Hráči začínali byť nervózny.

Pár hodín pred vydaním jeden poľský a jeden nemecký server vydáva recenciu, alebo skôr preview (GE 68%, PL 50%). Po zhliadnutí oboch recenzií uvažujem či je kúpa predsa len dobrý nápad. Obe recenzie sa zhodujú v jednom veľa bugov a otrasná AI. Vravím si, že RTS už nevyšla pár rokov a tak "pípne" smska o odoslaní 19,99 smerom Ukrajina. Nemal som veľké očakávania, dobre som si naštudoval devblogy a viem, že Cossacks 3 má byť vlastne len remakom hry Cossacks 1 s drobnými vylepšeniami.

Hneď po stiahnutí som si skúsil zahrať voľnú hru (skirmish). Veľmi rýchlo som pochopil čo mám robiť, nakoľko som hral predchádzajúce diely a predsa len samotná hra je veľmi dobre hrateľná a intuitívna. Veľkým plusom je čeština, ktorá veľmi napomáha v tom k čomu čo slúži, kde je aká jednotka proti komu dobrá a pod. Jednoducho starý dobrý Cossacks! Naozaj som sa cítil ako keby som hral Cossacks 1 len o 16 rokov neskôr. Verím, že hra si nájde svojich fanúšikov, pôvodný hráči ktorý počítajú s remakom budú radi. Nový hráči a hráči ktorý nechcú remake ale niečo úplne nové budú sklamaní.

Čo sa týka AI a závažnejších bugov tak nenarazil som na závažné problémy, dokonca by som povedal že AI je pomerne schopná a miestami dá slušne zabrať. Jednotky tiež sa mi zdajú pomerne vybalancované.

Každopádne očakával som dosť veľký epic fail a musím uznať že výsledok k môjmu údivu je viac ako prekvapivý.

Celkové hodnotenie 8/10
    + starý dobrý Cossacks je tu
    + záujem o RTS stratégie zo starých časov
    + grafika (niekomu môže nevyhovovať a pokladať ju za mierne retro)
    + optimalizácia
    + vyzerá to tak, že developeri skutočne zrealizovali čo sľúbili
    - moderných hráčov hra neosloví
    - zvuková stránka hry (hudba aj efekty mimo boja sú dosť otras)
    - málo inovácií, áno je to remake ale aj do remaku sa dá priniesť pár nových vecí

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice