Dyskusja ogólna

Discussion in 'Dyskusje ogólne' started by Hetman_Polny, Jan 12, 2016.

1. [PR]Ernest

[PR]Ernest Moderator Staff Member

Niestety, nigdy nie była mi potrzebna taka opcja. Musisz poszukać, możliwe, że nie ma.

2. Nowy

Nowy Well-Known Member

Przed tym właśnie ostrzegałem GSC. Powielanie starych błędów, kopiowanie starych rozwiązań, bez koniecznych zmian, utrudnianie otwartej dyskusji, szykanowanie krytycznych opinii prowadzi do zmniejszenia zainteresowania grą.

Na tym oficjalnym forum niestety działają ludzie o małych rozumkach, którym się wydaje, że jak zamkną oczy to nie ma problemów. Jak zablokują krytyczne uwagi to nie ma problemów. Jak popudrują ... te starocie to nie będzie widać wad.

Niestety problemy są i to poważne, na tym forum gdzie zarejestrowanych jest zaledwie ok. 4,000 użytkowników,
    naprawdę aktywnych jest niewielu. Zwykle jest tu więcj gości, botów oraz paru moderów.

Nie dziwi mnie więc, że po trzech miesiącach od wydania gry na shelu wiele niemal pustką.
    Taki jest skutek lekceważenia życzeń fanów, krytycznych opinii oraz braku sensownego prowadzenia forum.

Teraz GSC rozdaje za darmo misje, daje opusty 20-30% na świąteczne zakup gry.
    Niestey reagują jak zwykle za późno, a to skazuje ich wysiłki na kolejne niepowodzenia.

Ludzie odchodzą, bo nie ma tu możliwości prowadzenia sensownej dyskusji, wymiany opinii na szerszym audytorium.
    Pozostają jedynie jednostki oraz paru administratorów i moderów. Żal!

Stare błędy zniechęcają do tej gry. Wielka szkoda, bo szansa była ogromna na odzystaknie utraconego rynku.

3. kozak

kozak New Member

Niestety choć Nowy czasem zachowuje sie jakby miał OCD, teraz ma 100% racji. Kozacy 3 to porażka, daje grze pól roku nim dojdzie do całkowitej marketingowej śmierci i kilku ostatnich graczy będzie dusić się w swoim sosie.

Krew się burzy, bo potencjał czegoś wielkiego był. Niemal rok temu gdy C3 było tylko planem, mnóstwo osób miało wiele dobrych, nowych, niekoniecznie rewolucyjnych pomysłów, wszystko dane na tacy, za darmo... GSC zdanie graczy totalnie olało i przez rok brandzlowali tekstury 3D zamiast tchnąc nowe życie w archaiczny gameplay z poprzedniego wieku... Pamiętam kilka głosów krzyczących na tym forum "C1 to arcade!, zostawcie arcade! będzie sukces jak w 2000..." lol, co teraz? Gdzie tysiące nowych graczy i liga bijąca SC2? Nie ma i nie będzie już nigdy.

O ile mnie pamieć nie myli pisałem o tym, ze już pierwsza wypuszczona w świat wersja gry powinna być soldnie przetestowanym gameplayowo produktem, łączącym najlepsze patenty z C1, C2 i AC. Niestety, tak się nie stało i mamy co mamy... Brawo GSC za odgrzany kotlet, przynajmniej zadbaliście by kozackiego trupa wystawić na ostatnie pożegnanie ze świeżym makeupem...

`zerr and Nowy like this.
  4. Warren

Warren Active Member

Cały czas tu są. :) Cossacks 1 to arcade tak samo jak Cossacks 3 powinno zostać grą w 100% arcade'ową. Ponad rok przed wydaniem C3 wszyscy wiedzieli, że będzie to w ~85% remake C1 i mimo to gra sprzedała się bardzo dobrze w pierwszych tygodniach. Ludzie oczekiwali gry arcade'owej - takie gry znacznie lepiej sprawdzają się w multiplayerze. Niemniej to co stało się w następnych tygodniach prawie uśmierciło scenę.

1) Bugi, bugi. Gra stała się grywalna dopiero miesiąc po premierze. Na Steam DB są dostępne statystyki. W tym okresie nastąpił bardzo duży odpływ graczy. Nic dziwnego.

2) Gra miała być w 85% remakem 1. I była w 85%, a nawet w 60%. :) Dostaliśmy okrojoną jedynkę w nowej szacie graficznej. Mniej misji, nacji, za to więcej bugów. Wszystko za jedyne 20$. To nie mogło się udać. Można było to naprawić wydając kilka DARMOWYCH DLC. Do tej pory takich nie wydano.

W tych 15% producenci mieli zmieścić takie zmiany jak:

- poprawa balansu w grze
    - większa różnorodność nacji
    - większe znaczenie formacji
    - inne technologie
    - itp. - zresztą pomysłów było sporo, każdy je już widział. Niektóre mieściły się w tych 15%, niektóre nie.

Nic takiego miejsca nie miało.

3) Multiplayer nadal nie jest grywalny. 3 miesiące po premierze. Nie piszę tylko i wyłącznie o bugach. Nie ma żadnego rankingu i żadnych innych elementów, które mogłyby motywować graczy do wspólnej rywalizacji na shellu.

4) Zerowy marketing. Tak jak masa ludzi tutaj pisała jak powinna wyglądać gra, tak marketingowcy GSC otrzymywali multum feedbacków na fejsie i privie m.in. ode mnie jak powinien marketing. Każda rozmowa kończyła się na "good idea, we'll think about it".

5) Gra nadal wydaje się być dopiero betą. Powiedzcie mi czy chociażby edytor w grze działa poprawnie? Dawno nie sprawdzałem, ale jeszcze 2 m-c po premierze Cossacks 3 nie działał. Dodatkowo menu główne wygląda jak z amatorskiej gry autorstwa 2 gimnazjalistów, a o ekranie ładowania mapy nawet szkoda wspominać.

6) C1 jest obecnie częściej grane w ligach niż C3. To tyle odnośnie archaicznej mechaniki. Przypomnę, że jest to gra, która nie posiada nawet własnego serwera i nie działa na nowych Pecetach. ;-)

To są główne problemy gry, a nie "arcade czy nie arcade".

Nie, rok temu C3 była prawie na tym samym etapie co w wakacje 2016. I właśnie ta niewiedza spowodowała niezrozumienie tematu C3. Multum pomysłów, często bardzo dobrych są genialną bazą dla... Cossacks 4. Niektórzy gracze nie znający specyfiki tworzenia gier komputerowych nalegali na wprowadzenie pomysłów, których nie można było wprowadzić, ponieważ producent musiałby budować swój produkt prawie od nowa w momencie kiedy był już prawie gotowy.

`zerr likes this.
  5. [PR]Ernest

Nie pierdziel, bo zmiany balansu w każdej chwili można było dodać, nadal są nie dodane. Tych zmian nawet nie trzeba by testować, bo i tak wszystko byłoby lepsze od tego co teraz.

6. Nowy

Nowy Well-Known Member

Zapewniam kozaka, że nie cierpię na zaburznia obsesyjno-kompulsywne OCD ani nie mam nerwicy natręctw.
    Po prostu irytuje mnie głupota co poniektórych fanów oraz indolencja twórców gry, która mogłaby być dużo lepsza od tego co wyszło z 9 miesięcznym opóźnieniem we wrześniu 2016 r.

Oczywistym dla mnie było dawno, że taki 85-95% remake starej C1 w postaci skopiowania starych rozwiązań z dodaniem zmodernizowanej grafiki 3D oraz kilku drętwych kampani bez usunięcia starych, znanych wad będzie klapą.

Nie idzie tu o kwestie arcade, bo jasnym jest że C3 było planowane i mogłoby być arcade. Problem leżał jednak w dostosowaniu tego produktu do potrzeb dzisiejszych klientów oczekujących na nowego RTS w starym stylu, ale bez starych, znanych wad.

Bez sensu jest odsyłanie z tym do C4, bo po wtopie C3 mało kto wogóle zechce zaiteresować się kolejną produkcją GSC. Reputacje buduje się ciężko, a stracić można bardzo łatwo. Odzykać zaufanie klientów będzie bardzo ciężko.

Twórcy mieli mase głosów sugerujących konieczność dodania w C3 większych zmian np. poprawy balansu, sensownego zaprezentowania nacji, rozwoju ekonomii, organizacji formacji, armii, prowadzenia walki itd. Idee zmian krążyły od lat.

Wiele tych kwestii było już rozważanch i prezentowanych w innych grach np. C2, AC, HEW, AoE, RoN itd.

Wiele elementów usprawniono lub zaprezentowano w sposób akceptowalny nawet dla gry arcade np. sensowne zeskalowanie oddziałów, przedstawienie formacji, statystyki jednostek, obsługa artylerii, sensowny rozwój ekonomii, technologii, animacje, taktyka walki, zobrazowanie bitew i wiele innych kwestii działało w miarę dobrze już w wielu starszych grach.

Oczywistym było też, że sama 3D grafika na nowym silniku ze starą kopią rozgrywki ugrzężnie w w bugach, gliczach, niedoróbkach i innych problemach czyniących gre niestrawną lub jak kto woli niegrywalną.

Kwestie multiplayer nie były najważniejsze, a twórcy zbytnio tym fascynowali się zamiast dopracować grę tak aby była grywalna dla przeciętnego gracza. Scena multi zwylke jest oparta o wielką liczbę przeciętnych graczy. Dopiero na tym tle mogą błyszczeć profi zapatrzeni w rankingi i rywalizację, która przecież wcale nie jest istotna kiedy gra działa żle, a graczy jest niewielu. Po co ranking jeśli aktywnych graczy jest mało, a zainteresowanie turniejami jest wręcz śmiesznie niskie?

Najpierw musi być dobrze działająca gra, zadowalająca dużą liczbę zwykłych graczy, wtedy jest sens zabawy w multi, czy też e-sport. W innym wypadku mamy to co mamy z C3 i C1, gdzie stara, ograna gra ma więcej graczy niż nowa. ŻAL.

Last edited: Dec 28, 2016
  7. Warren

Warren Active Member

Jak to się ma do mojej wypowiedzi? Przecież napisałem, że powinni zbalansować grę, a tego nie zrobili.

8. [PR]Ernest

Konkretnie tyczyło się tego fragmentu "Nie, rok temu C3 była prawie na tym samym etapie co w wakacje 2016. I właśnie ta niewiedza spowodowała niezrozumienie tematu C3. Multum pomysłów, często bardzo dobrych są genialną bazą dla... Cossacks 4. Niektórzy gracze nie znający specyfiki tworzenia gier komputerowych nalegali na wprowadzenie pomysłów, których nie można było wprowadzić, ponieważ producent musiałby budować swój produkt prawie od nowa w momencie kiedy był już prawie gotowy."

9. Warren

Warren Active Member

W tym fragmencie nie odnosiłem się do kosmetycznych zmian typu balans. W C1 przy tworzeniu moda bez narzędzi "modderskich" można było to zrobić w 1 dzień zaszywając się w swojej piwnicy na kilka godzin. ;p

10. Nowy

Nowy Well-Known Member

Zmiana balansu to nie kosmetyka, to clou RTS! Dobra rozgrywka zależna jest od dobrych zasad oraz dobrego balansu.

C1 zawierało zbyt wiele wad w tym względzie. Wystarczy porównać statystyki jednostek w zwykłym arkuszu kalkulacyjnym, a widać wyrażny rozjazd balansu. Wady te znane były od dawna. Kolejne gry GSC naprawiały niektóre kwestie statystyk jednostek, ale C3 dostała stare błędy znane z C1. Czyni to grę niestrawną, bo po co kupować coś co działa gorzej niż stara dużo tańsza gra? Sama nowa szata graficzna i inne kosmetyczne zmiany tylko uwypuklają stare wady, które można było łatwo naprawić już przed wydaniem gry.

Wystarczyło do tego proste zestawienie jednostek oraz budynków w arkuszu kalkulacyjnym.
    Prosta analiza matematyczna wykazuje jak lepiej zbalansować grę z uwzglnieniem znanych historycznych charakterystyk. Można było to zrobić szybko, łatwo i przyjemnie, bo odświeżono i ulepszono by grę.

Całość była dużo łatwiejsza do zrobienia niż kopionwanie starych, znanych wad z C1, a potem poprawianie tego pod falą ogólnej krytyki.

Niestety GSC niesłuchało mądrych rad, dlatego wdepnęło w kupę starych błędów dodając sporo problemów związanych z przejściem na odświeżoną grafikę 3D. Skutek jest znany, przedwczesny uwiąd zabugowanej gry ze starymi wadami.

Mógłbym tu napisać bez satysfakcji, że pisałem o tym na długo przed wydaniem tej gry.

[PR]Ernest likes this.
  11. [PR]Ernest

To prawda, nowa grafika to za mało. Zmiany w balansie od początku postulowałem i od początku również podawałem recepty.

12. Aduhi

Aduhi Member

Da się jakoś przewijać zapisane powtórki albo wyłączać mgłę wojny?

13. Kamilow

Kamilow Well-Known Member

Kupicie to nowe dlc ze Szwedzką i Pruską kampanią? Ja się właśnie zastanawiam.

14. [PR]Ernest

Kampanie są nudne. Przynajmniej dla mnie. Nie ma to jak gra sieciowa, tylko to czekanie na maca i linuxa jest nie do wytrzymania.

15. Aduhi

Aduhi Member

Ja tam jeszcze nie grałem w żadną kampanię. Jakoś nie interesuje mnie to tak bardzo. Może kiedyś spróbuję, ale pamiętam z 1 częšci Kozaków, że kampania (przynajmniej dla mnie) była bardzo trudna. Na razie tylko multi.

[PR]Ernest likes this.
  16. Kamilow

Mi się tam to nowe Dlc podoba. Ciekawe jak to będzie dalej z rozwojem gry. Czy twórcy wezmą sobie wreszcie do serca pewne uwagi fanów i jak będzie wyglądał nowy content. Pewne swoje przypuszczenia już pisałem ale zobaczymy czy to się sprawdzi.

17. Aduhi

Aduhi Member

Dodali jakiś ranking, tylko widać jedynie 100 graczy. Jest tam ilość wygranych meczy i punkty, które zdobyliśmy.

18. [PR]Ernest

Bo to jest top100 graczy ;p

19. Aduhi

Aduhi Member

To niedobrze, bo dalej nie widać na jakim poziomie jest koleś, który wchodzi do stworzonego pokoju i mówi, że jest noobem :/

20. Kamilow

Ciekawie jak pójdą te moje starania żeby dali Wenecji własną kampanie i unikalne jednostki. Ferox w tamtym temacie napisał , że to bardzo dobry pomysł i przekaże to reszcie teamu. Byłbym ostrożny czy dojdzie to do skutku znając ich pokrętność i opieszałość ale może się uda. Chociaż nic pewnego skoro nawet poprawienia siły Husarii nie udało się u nich załatwić.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice