Kozacy 3: FAQ

Discussion in 'Ogłoszenia' started by Hetman_Polny, Nov 7, 2015.

 1. Hetman_Polny

  Hetman_Polny Member

  Wątek zawiera najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie. Lista pytań będzie z czasem aktualizowana.

  Oryginalny wątek: https://www.cossacks3.com/forum/index.php?threads/cossacks-3-faq.268/

  1. Czym są Kozacy 3?
  Kozacy 3 to klasyczna strategia czasu rzeczywistego z rozbudową armii, wznoszeniem budynków i gromadzeniem zasobów. Rozgrywka obejmuje czasy XVII-XVIII wieku z 12 grywalnymi nacjami. Po premierze liczba ta zostanie zwiększona do 20. Pod komendą gracza może znajdować do 10 000 jednostek.

  2. Jakie systemy operacyjne będą wspierane?
  Gra będzie dostępna na systemach Windows, Mac oraz Linux. Ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych testów wersje Mac oraz Linux zostaną dodane po premierze.

  3. Jakie będą wymagania sprzętowe?
  Nowy silnik Kozaków 3 jest na tyle mało wymagający, że gra powinna bez problemów działać na 5 letnich komputerach, lub nawet starszych.

  4. Kiedy rozpoczną się beta testy?
  Beta testy rozpoczną się na około miesiąc przed premierą gry, kiedy jej główna zawartość będzie już gotowa.

  5. Kto weźmie udział w beta testach?
  Pierwsza grupa beta testerów zostanie wybrana spośród najbardziej aktywnych użytkowników oficjalnego forum oraz oficjalnych stron społeczności fanowskich.

  6. Kiedy mogę zamówić preorder?
  Rozpoczęcie sprzedaży preorderów planowane jest na sierpień.

  7. Jaka jest planowana data premiery?
  Premiera Kozaków 3 zaplanowana jest na 20 września 2016 roku.

  8. Gdzie mogę kupić Kozaków 3?
  Kozacy 3 będą dostępni głównie za pośrednictwiem Steam. Niewykluczone są jednak także inne środki dystrybucji cyfrowej. Przewidziana jest również wersja detaliczna.

  9. Co z kampanią dla jednego gracza?
  W dniu premiery dostępnych będzie 5 historycznych kampanii dla jednego gracza.

  10. Co z trybem dla wielu graczy?
  Tryb dla wielu graczy w Kozakach 3 pozwoli na grę maksymalnie 8 graczy na jednej mapie. Mapy będą generowane losowo.

  11. Czy gra jest w pełnym 3D?
  Tak. Gra tworzona jest na nowym silniku, w pełnym 3D.

  12. Czy będą bitwy morskie?
  Tak. Gracz będzie mógł budować flotę i uczestniczyć w bitwach morskich. Bitwy morskie i lądowe będą odbywać się na tej samej mapie, co da graczowi wiele możliwości strategicznych i taktycznych.

  13. W jakich językach dostępna będzie gra?
  Gra na pewno będzie dostępna w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, polskim, czeskim, rosyjskim i ukraińskim. Lokalizacja w innych językach wciąż podlega dyskusji.

  14. Czy będzie jakieś wsparcie dalszego rozwoju gry, nie licząc modów?
  Wydanie Kozaków 3 nie będzie końcem naszych prac nad projektem, a jedynie początkiem nowego etapu. Planujemy wydać całą gamę dużych, bezpłatnych aktualizacji i DLC, które dodadzą nowe nacje, misje i kampanie do gry. Patche oraz inne korekty balansu gry będą regularnie wydawane.

  15. Czy wersja pre-order różni się jakoś od głównego wydania gry?
  Tak. Wersja pre-order będzie zawierać dodatkowe bonusy dla graczy. Na obecną chwilę nie możemy zdradzić jakie to będą premie, ale z pewnością będzie to coś wartego uwagi.

  16. Które nacje będą dostępne w premierowej wersji gry?
  W premierowej wersji gry będzie dostępne 12 nacji, są to: Austria, Francja, Anglia, Hiszpania, Rosja, Ukraina, Polska, Szwecja, Prusy, Wenecja, Turcja oraz Algieria.

  17. Dlaczego wybraliście mechanikę z pierwszej części Kozaków?
  Po premierze gra będzie mogła rozwijać się w różnorodny sposób, rozszerzyć o nowe mechaniki, poprawić balans itd. Stanie się to jednak dopiero po wydaniu gry. Tysiące graczy będą mogli wyrazić swoje życzenia i uwagi. Uważamy mechanikę gry pierwszych Kozaków za najlepszy punkt wyjścia i bazę do dalszego rozwoju. Naszym zdaniem, jak również większości graczy okazała się ona bowiem najbardziej grywalną.

  18. Co w takim razie z fanami Kozaków 2 i American Conquest? Wielu graczom podobały się rozwiązania z tych gier.
  Jak już mówiłem, mechanika i inne elementy rozgrywki w Kozakach 3 będą bardziej zbliżone do oryginalnych Kozaków. Jednak przy pomocy bezpłatnego zestawu narzędzi dołączonego do gry, moderzy będą w stanie wprowadzić absolutnie dowolne zmiany do rozgrywki, balansu czy zestawu dostępnych jednostek. Będziemy oficjalnie wspierać najbardziej obiecujące projekty. Odbywać się to będzie pod kątem promocji, dopracowywania oraz szlifowania kodu na poziomie silnika gry.

  19. Czy SI w Kozakach 3 również będzie pochodzić z pierwszej części gry?
  Nie. Sztuczna inteligencja została napisana od podstaw.

  20. Czy gra będzie posiadać edytor misji?
  Edytor będzie używać skryptów opartych na koncepcji zdarzeń uaktywnianych pod pewnymi warunkami (warunek -> akcja) przy pomocy którego tworzymy wszystkie misje. Edytor będzie dostępny razem z premierową wersją gry.

  21. Kozacy 3 są w pełnym 3D. Czy w takim razie zakres ruchów kamery będzie nieograniczony?
  W premierowej wersji planujemy standardowy dla klasycznych RTSów zakres ruchów kamery, który zapewni optymalną widoczność oraz łatwość obsługi. Ograniczenia te bedą mogły jednak zostać łatwo zmienione lub nawet usunięte w modyfikacjach. My jednak nie popieramy idei wolnej kamery.

  22. Czy będzie można dodawać nowe jednostki?
  Prosty w obsłudze zestaw narzędzi pozwoli na łatwy import modeli 3D do gry i modyfikację ich właściwości.

  23. Czy Ukraina będzie posiadać piechotę walczącą wręcz?
  W premierowej wersji nie.

  24. Jakie będą minimalne wymagania systemowe?

  • System Operacyjny: Microsoft Windows XP/7/8/10
  • Procesor: Intel Core 2 Duo 1,6 GHz / AMD 3000+
  • Pamięć: 1 GB RAM
  • Karta graficzna: nVidia GeForce 8800 / ATI Radeon HD 2600 PRO 256Mb / Intel HD3000
  • DirectX: Wersja 9.0c
  • Sieć: Szerokopasmowy dostęp do internetu
  • Miejsce na dysku: 4 GB
  • Rozdzielczość: 1280x1024

  25. Jakie będą ceny preorderów?
  Cena preorderów nie będzie się różnić od oryginalnej wersji, przy czym będą one zawierać konkretne dodatki. Cena gry będzie wynosić około 20$ dla państw zachodnich oraz około 12-13$ dla państw WNP.

  26. Jakie będą różnice pomiędzy kontrolą jednostek w Kozakach 3 a pierwszą częścią serii?
  Staraliśmy się zachować dynamikę gry w możliwie największym stopniu. Udało nam się to osiągnąć. Kontrola i styl gry pozostaną takie same.

  Jednak w przeciwieństwie do pierwszej części serii, w Kozakach 3 będzie można zobaczyć jak ustawią się jednostki w miejscu docelowym, zanim jeszcze tam dotrą. Ułatwi to kontrolę nad ruchami jednostek. Prace nad tym aspektem gry nadal trwają.

  27. Czy statystyki jednostek pozostaną takie same jak w pierwszych Kozakach (czas tworzenia, siła ataku/strzału, obrona)?
  Prawie wszystkie statystyki jednostek zostaną przeniesione do nowej gry, jednak balans jednostek nieco się zmieni. Największych zmian doczekają się:

  • Świątynia/Kościół/Meczet
  • Ksiądz/Pop/Mułła
  • Naj. Tarczownik
  • Naj. Grenadier
  • Haubica
  • Działko wielolufowe

  Niektóre zmiany będzie można zobaczyć już podczas beta testów, jednak największe z nich pojawią się w aktualizacjach po premierze gry.

  28. Czy ceny ulepszeń w akademii i koszarach pozostaną takie same jak w pierwszej części serii? Szczególnie zainteresowani jesteśmy ulepszeniem + 300% dla wydobycia kamienia, co zwiększało potrójnie efektywność wydobycia tego surowca. Zostaną dodane nowe ulepszenia?
  Mechanika tego ulepszenia została zmieniona. Wcześniej nie było sensu robić poprzedniego ulepszenia, które dawało + 100%. Teraz ulepszenia zostały zmienionione w taki sposób, że pierwszy daje 100%, a drugi dalsze 200%.

  Ceny ulepszeń nie zostały jeszcze zmienione. Po większych testach będzie wiadomo co i jak należy zmienić.

  29. Czy będą efekty specjalne, takie jak krew, cykl dnia i nocy oraz/lub zmiany pór roku?
  Nie będzie zmian pór roku, ani cyklu dnia i nocy w Kozakach 3. Będzie jednak można w łatwy sposób dodać do gry cykl dobowy, gdyż silnik gry zawiera taką technologię. Naszym zdaniem jednak tego typu efekty nie pasują do mechaniki rozgrywki w Kozakach, dlatego też nie będą obecne w premierowej wersji gry.

  Obecnie w grze nie ma efektów krwi. Mamy jednak kilka koncepcji na realizację tego pomysłu. Od sprawy tej zależy bowiem klasyfikacja wiekowa ESRB gry. Dlatego też trudno nam jest dać jednoznaczną odpowiedź na temat krwi w premierowej wersji gry.

  Efekty specjalne, takie jak dym, wybuchy, strzały czy ogień będą natomiast na pewno, i to dość spektakularne.

  30. Czy będzie możliwość ustawiania takich opcji, jak zasoby początkowe, czas rozejmu itd. jak w pierwszych Kozakach, a jeśli tak to czy będą dodane jakieś nowe opcje?
  Stare opcje pozostaną bez zmian. Nie myśleliśmy jeszcze o jakichkolwiek nowych, ale jeśli gracze mają jakieś konkretne pomysły i propozycje, jesteśmy gotowi ich wysłuchać. W większości przypadków realizacja takich pomysłów byłaby raczej prosta.

  31. Czy będzie jeden serwer dla wielu graczy czy kilka? Dostęp będzie wolny czy też wymagany będzie klucz?
  Będzie tylko jeden serwer oraz wymóg posiadania klucza. Klucz ten zostanie przypisany do konta Steam aby zapobiec jego utracie.
   
  Last edited: Jul 26, 2016
 2. arpe

  arpe Active Member

  Warto zaktualizować ten temat. Dodać może coś nowego ? Data premiery się nie zgadza :p
   
 3. Hetman_Polny

  Hetman_Polny Member

  Można uzupełnić ten wątek o kilka pytań z wpisu (link) niestanowiącego części głównego FAQ:

  32. W pierwszej części Kozaków nacje nie były zbyt dobrze wyważone. Np. Ukraina miała tylko jedną jednostkę piechoty, część nacji nie miała przejścia do XVIII wieku itp. Czy nacje będą równie niezbalansowane w Kozakach 3?
  Brak przejścia do XVIII wieku dla niektórych państw wynikał z uwarunkowań historycznych i braku większych zmian w tym okresie. W takich przypadkach nacje będą dokładniej zrównoważone. W tym celu zostaną przeprowadzone szeroko zakrojone testy. Mamy również pomysł na coś w stylu "reformy wojskowej" co analogicznie do XVIII wieku dawałoby dostęp do nowych jednostek i koszar. Takie zmiany będą jednak możliwe dopiero po premierze gry.

  33. Czy elementy ekonomiczne (takie jak wzrost ceny budynków w zależności od ich ilości, wahania cen w markecie itp.) zostaną w jakiś sposób zmienione w nowej grze?
  W wersji premierowej nie będzie żadnych bardziej istotnych zmian. Jest wprowadzona mała zmiana wpływająca na to ilu chłopów jest w stanie wydobywać efektywnie kamień z jednego złoża, co wymusi wydobywanie tego surowca na większej powierzchni. Nieznacznie zmieniło się również ulepszenie zwiększające procentową efektywność wydobycia tego surowca (patrz punkt 28).

  34. Artyleria będzie poruszać się samodzielnie, czy też będzie miała załogi jak w Kozakach 2?
  W premierowej wersji gry nie będzie załóg dla artylerii. Nasze doświadczenia pokazują, że załogi zmniejszają komfort i dynamikę kontroli artylerii. Moderzy będą jednak mogli dodać je w modyfikacjach. Możliwe, że będziemy im w tym pomagać.

  35. Jak już wcześniej wspomniano, gracze będą mieli dostęp do narzędzi i edytorów używanych przez twórców. Czy to oznacza, że moderzy będą w stanie tworzyć całkiem nowe produkcje na silniku gry?

  Tak, silnik gry pozwala na stworzenie niemal każdego rodzaju gry, jednak najbardziej odpowiedni jest do gier RTS i TBS lub RPG z kamerą izometryczną. Nasza technologia działa dobrze z dużą ilością jednostek. Jesteśmy przekonani, że ten zestaw narzędzi da użytkownikom możliwość głębokiej ingerencji w grę i tworzenia modyfikacji na szeroką skalę. Sami mamy kilka pomysłów dotyczących takich modyfikacji.

  36. Jaki jest stosunek GSC Game World co do możliwości wypuszczania takich gier na silniku Kozaków 3?
  Ależ wspaniale! Kluczowym czynnikiem jest dla nas jakość produktu. Możemy nawet wspierać najbardziej obiecujące projekty. Planujemy żarliwie rozszerzać i poprawiać grę po premierze.

  37. Czy pojawi się znany z Kozaków 2 turowy tryb "Bitwa o Europę"?
  W premierowej wersji gry nie. Jest to kwestia dalszego rozwoju gry i przyszłych uzupełnień, DLC lub modów.

  38. Czy pojawią się budynki, które dla wszystkich nacji wyglądają identycznie, czy też może wszystkie będą miały swoją własną, unikalną architekturę?
  Niektóre budynki będą identyczne, np. magazyny europejskich nacji. Jednak ogólnie, tak jak w pierwowzorze najważniejsze budynki każdej nacji będą miały własne modele i unikalny wygląd na podstawie historycznych wzorców.

  39. W premierowej wersji gry ma być dostępnych 12 nacji, a wraz z kolejnymi DLC liczba ta ma wzrosnąć do 20. Czy wśród nowych pojawią się jakieś całkiem inne niż w oryginale?
  Są pewne pomysły aby dodać zupełnie nieoczekiwane nacje do gry, ale nie jesteśmy jeszcze gotowi by o tym mówić.
   
  Last edited: Mar 20, 2016
 4. arpe

  arpe Active Member

 5. Hetman_Polny

  Hetman_Polny Member

  Uzupełnione, chociaż dużo tych zmian to tam nie ma... ;) Jakby komuś nie chciało się całej listy od nowa wertować:

  - Wersje Mac i Linux zostaną dodane po premierze gry.
  - Początek sprzedaży preorderów planowany jest na sierpień.
  - Premiera planowana jest na 20 września.
  - Gra będzie posiadać czeską wersję językową.
  - Podano wymagania gry (patrz punkt 24).
   
 6. [PR]Ernest

  [PR]Ernest Moderator Staff Member

  To sobie nie pogram. Nie będzie wersji na maca ;/
   
 1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
  By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
  Dismiss Notice